Zubní výplně jsou nejméně invazivním ošetřením zubního kazu.
Zubní výplně můžeme v zásadě rozdělit na dvě základní skupiny:
Amalgámové výplně
Historicky nejdéle zhotovované výplně, které i dnes mají své nezastupitelné indikace. K jejich největším nevýhodám patří jejich neestetičnost a někdy zbytečná nutnost „vrtání“ zdravé zubní tkáně. Tyto výplně u nás tvoří cca 20 % všech výplní a zhotovujeme je zásadně v zadním úseku chrupu a to z kapslovaného amalgámu, který má oproti konvenčnímu amalgámu (hrazeného zdravotními pojišťovnami) lepší mechanicko-chemické vlastnosti.
Kompozitní (bílé) výplně
Tyto zubní výplně mají oproti klasickým amalgámovým hned několik výhod. Jsou jednoznačně estetické, neboť jsou zhotovovány z materiálu v barvě zubu. Jsou schopny se pojit na zubní tkáň a proto je možno zrekonstruovat i velmi oslabené a kazem destruované zuby. Není nutné zbytečně snášet zdravou zubní tkáň, jak tomu může někdy být u výplní amalgámových. Jejich zhotovení je však více časově i technicky náročné, a proto i výsledná cena ošetření je vyšší.
Více viz fotogalerie.
Při zhotovování zubních výplní:
-automaticky aplikujeme znecitlivující injekci pro zaručení bezbolestnosti ošetření
-užíváme speciální barvivo k označení kazu (karies detektor), které eliminuje riziko recidivy kazu na zubu
-v dolní čelisti nasazujeme standardně na opravované zuby kofferdamovou blánu, která zamezí kontaminaci ošetřovaných zubů slinami, a tedy následnému selhání výplně
-respektujeme původní anatomický tvar zubů
Z těchto důvodů nejsme schopni krýt náklady na zhotovení výplní z plateb zdravotních pojišťoven.